۩۩۩ تزکیه و تعلیم از دیدگاه اهل سنّت ۩۩۩
کَمَا أَرْسَلْنَا فِیکُمْ رَسُولاً مِنْکُمْ یَتْلُو عَلَیْکُمْ آیَاتِنَا وَیُزَکِّیکُمْ وَیُعَلِّمُکُمْ الْکِتَابَ وَ ....
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَلا تُبْطِلُوا أَعْمَالَکُمْ (33) (سوره محمد) .ترجمه : ای کسانی که ایمان آورده اید از الله اطاعت نمایید و از رسول الله پیروی نمایید (وبا مخالفت با دستورات الله و رسول) اعمالتان را باطل نکنید


تحقیق احادیث:


بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 22 مرداد‌ماه سال 1389

مضرات سیگار

امروزه سیگار کشیدن در میان افراد جامعه به حدی زیاد شده که آن را کسی عیب نمی داند و گناه حسابش نمی کند و کسی به فکر این نسیت که از این عمل زشت چه بیماریهای خطرناک و چه ضربه های سنگینی بر مال ، جان ، دین،عمر و آبروی فرد وارد می شود.

بنده رساله ای به نام (رسالة الی مدخن مع التحیة...) یعنی با سلام نامه ای به سیگاری ، نوشته سیلمان بن عبد الکریم المفرّج را گذار نگاهی نموده ویک از ابحاث آن که تحت عنوان (أضرارالتدّخین) بود بنده با اندک اضافه وکمی ترجمه نموده ودر اختیار خوانندگان عزیز و گرامی قرار می دهم امید وارم که الله مهربان این عمل ناچیزو اندک بنده رامورد قبول درگاه خویش قرار داده و برای بنده اجر وثوابی وبرای خوانندگان وبالاخص سیگاریها درس عبرتی و پند واندرزی قرار دهد.

 آمین یارب العالمین.

آری نویسنده محترم ضررهای سیگار را به چند دسته مهم تقسیم بندی نموده که از قرار زیر می باشد:

1= ضررهای دینی.

2 = ضررهای اجتماعی.

3 = ضررهای جسمی.

4 = ضررهای تحصیلی.

5 = ضررهای مالی.

6= ضررهای ضایع نمودن وقت.

ضررهای دینی سیگار

1 = روابط سیگاری با پرودگارش کم رنگ و بی رونق شده ونسبت به عبادتها از قبیل نماز وروزه و.....تنبل وسست می شود.

2 = سیگاری همنشین با فاسقان را دوست داشته واز همراهی ودوستی باافراد نیک وصالح دوری می کند.

3 = کشیدن سیگار یکی از بزرگترین اسباب افت اخلاقی و شرافت انسانی است.

4 = سیگار دروازه هر شر وبدی و اعتیاد به دیگر مواد مخدر را بر روی فرد باز می کند.

5 = سیگاری از ماندن در مسجد و روابط با علماء و افراد نیک خوشش نمی آید.

6 = دهان وزبانی که جای ذکر وعبادت است را با سیگار وبوی بد و دود ملوّث می کند.

7 = سیگار کشی باعث گنه کاری و حتی فاسقی فرد می گردد.

8 = سیگارکشیدن باعث اذیت نمودن انسانها و فرشتگان می گردد.

ضررهای اجتماعی

1= سیگار باعث شده تا اموال هنگفتی به جیب کشورهای کافر صادر کننده آن برود ودر مقابل مسلمانان ضررهای کلانی را در این راستا متحمل شوند.

2 = آتش سوزیهای که گه گاهی بنا بر ته سیگارهای انداخته شده صورت می گیر د که هم باعث خسارت زیاد مالی می شود.

3 = کم کاری و کوتاهی در کارهای ایجاد می شود که انجام دهنده آنها افرادسیگاری اند و این باعث می شود که در بسیاری از کارها سستی و کوتاهی صورت گیرد واین خود یکی از علل عقب ماندگی و ضربه خوردن در مسیر اقتصادی است.

4 = جامعه باید هزینه ای بس سنگینی را در راستای معالجه ومداوای امراضی مصرف کند که از کشیدن سیگاری در میان افراد جامعه بوجود آمده و پیداه شده است.

ضررهای جسمی

1= ایمان ضعیف شده دل سخت گشته وفرد در معرض خشم ناراضی پروردگار قرار خواهدگرفت.

2 = اشتهای خورد نوش در سیگاری کم می شود.

3 = باعث بیماریهای تنفسی، ریوی، سل و سرطان می گردد.

4 = باعث سکته قلبی و تنگی نفس می گردد.

5 = باعث سستی وبی حالی خواصی در پیری می گردد.

6 = باعث خودکشی آهسته می گردد.

7 = باعث ریزش اشک وضعیفی چشم، کمی شنوائی و کمی عقل می گردد.

8 = باعث ایجاد احمقی و زود نارحت شدن فرد می گردد.

9 = لب ، دندان، لثه و گلو را سیاه می کند.

10 = جگر و بعضی اعضای دورنی و گوارشی باعث خشکی ویب.وثت آنها می گردد.

ضررهای تحصیلی

1  = سیگار به طور ملموسی در جریان خون و ذهن اثرگذارمی شود و این باعث سستی و تنبلی می گردد.

2 = آدم سیگاری زود خسته می شود و نمی تواند زیاد کارهای ذهنی انجام دهد وزیاد کتاب مطاله کند و یا درس بخواند.

ضررهای مالی

به هدر دادن مال وسوختن ثروت است ودر آمدی که از این طریق سیگار فروشها از طریق فروش سیگار به افراد بدست می آورند حرام است.

بعنوان مثال شما یک آدم سیگاری که درروزپانصد تومان سیگار می کشد را مد نظر بگیرید سپس مخارج سیگار در یک هفته ، یکسال ، سی سال و بیشتر را نگاه کنید که چقدر فقط این کشیدن سیگار هزینه برده است.

ضررها ضایع نمودن وقت

فرد سیگاری در روزی شاید یکساعت ویا حتی بیشتر از آن سرف روشن کردن وکشیدن سیگار نماید حال شما روز یکساعت و هفته هفت ساعت و سی ویا چهل سالی ویا کم وبیشتری که این فرد سیگار می کشد را شما حساب کنید آن وقت متوجه خواهید شد که یک سیگاری چقدرزیاد ازعمرگران بها و قیمتی خویش را در راه کشیدن سیگار بهدر داده است.
طبقه بندی:
ارسال توسط ابوشعیب اسفندیار شجاعی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
سنّت زنـده بـاد
أوقات نماز بیش از شش میلیون شهر در دنیا
کشور:
قـرآن زنده بـاد
إِنَّمَا کَانَ قَوْلَ الْمُؤْمِنِینَ إِذَا دُعُوا إِلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ لِیَحْکُمَ بَیْنَهُمْ أَنْ یَقُولُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا وَأُوْلَئِکَ هُمْ الْمُفْلِحُونَ (51) وَمَنْ یُطِعْ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَیَخْشَ اللَّهَ وَیَتَّقِیهِ فَأُوْلَئِکَ هُمْ الْفَائِزُونَ (52) (سوره نور) مسلمانان واقعی هر گاه به سوی الله ورسولش فراخوانده شوند تا در میان آنها فیصله و قضاوت نماید می گویند که شنیدیم و پیروی نمودیم کامیابان واقعی اینها اند***و هر کس که از الله و رسولش پیروی کند و از الله بترسد و (از مخالفت با او) پرهیز کند اینها پیروزان و کامیابان اند.
بدعات مرده باد
عرباض بن ساریه رضی الله عنه می فرمایند: روزی رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم در میان ما برای سخنرانی بلنده شده و برای ما سخنرانی بلیغ ورسائی را ایراد فرمودند که دلها از آن ترسید و چشمان اشکبار شد ، ما گفتیم ای رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم گویا که این سخنرانی فردی است که می خواهد ازهمراهانش جدا شده وبا آنها خدا حافظی کند، پس به ما توصیه نمایید، رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: من شما را به پرهیزگاری و اینکه بشنوید و پیروی کند از امیرتان گرچه بر شما غلام و برده ای بعنوان امیر گمارده شود، آری قطعا کسانی که بعد از من زندگی می کنند اختلافات زیادی را مشاهد خواهند نمود. پس بر شماست که در آن وقت به سنّت من و سنّت رهبرهای درست وراه یافته عمل نموده و آنها را با دندانهایتان محکم بگیرید، و از هر بدعت و نوآوری در دین پرهیز کنید زیرا هربدعتی گمراهی است. (این حدیث را ابوداود (4607) و ترمذی (2678) وابن ماجه (42) و برخی دیگر ازکتب حدیثی روایت نموده اند.

شارژ ایرانسل

دانلود

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

شادشاپ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا